Facebookpixel

Nejoblíbenější svatební tradice

Svatební zvyky

Na četná přání jsem se rozhodl sepsat všechny svatební zvyky, tradice, pověry a prostě vše co mě kolem svatby napadá… Pokud myslíte, že by tu mělo být něco co mě nenapadlo, budu moc rád (a ostatní nevěsty jistě také), když mi na konci článku přidáte tip na další svatební zvyk a já jej sem doplním.

.. zatím to není seřazeno chronologicky, ale jak mě to napadlo.. 🙂

Házení svatební kytice

Házení svatební kytice je zvyk, který se provádí až na samotném konci svatební hostiny – přesněji těsně před tím, než nevěsta opustí hostinu. Vzhledem k faktu, že často někteří hosté nezůstávají do konce je možno tuto tradici uskutečnit dříve. Samotné házení pak probíhá tak, že do hloučku někde uprostřed volného prostoru se postaví všechny přítomné svobodné (zadané i nezadané) ženy a slečny, nevěsta se postaví k nim zády (alespoň 2m od nich) a svatební kytici hodí přes levé rameno směrem k ním. Ta žena/slečna, která kytici chytí se může začít radovat – podle tradice ji čeká do 1 roka svatba.

Pozn.: 1) v dnešní době se již nepoužívá termín „do 1 roka“, ale v brzké době.. 🙂  2) pokud si nevěsta chce svou svatební kytici nechat, doporučujeme si přivést od květinářky i kopii a házet kopií. I v takovém případě to bude platit. 3) Svatební kytici by měla nevěsta spatřit až v den svatby a to v rukou ženicha, který ji předá. Každopádně si ji nevěsta může objednat, vybrat třeba podle obrázku… aby pak nebyla spíš zděšena..:)

Házení svatební kytice

Krájení svatebního dortu

Svatební dort je symbolem plodnosti. Tradice říká, že kdo bude mít při krájení dortu ruku nahoře, ten bude mít v manželství navrch. Aby manželství vydrželo šťastné, musí nevěsta i ženich ochutnat svatební dort. Ani svatebčané by neměli dort odmítnout, přineslo by to smůlu i novomanželům. Aby neměla nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, nesmí péct ani jinak pomáhat s pečením svatebních koláčů, dortu a cukroví. Které družičce se ukrojený kousek ze svatebního dortu na talířku převrátí, do roka se vdá anebo zůstane sedm let neprovdána. Uchovat jednu porcize svatebního dortu patří rovněž ke starým tradicím. Aby svazek vydržel, novomanželé si zmrazí vrchní patro svého dortu a sní si ho společně při prvním výročí.

Svatební špalír

Svatební hosté vytváří po obřadu uličku, kterou musí novomanželé ruku v ruce projít. Přitom se jim hosté mohou snažit nenásilně v cestě zabránit (házením rýže a pod). Symbolikou je společné překonání nesnází. Odkaz na Wikipedii

Zkouška ženicha

Na prahu domu nevěsty je připravený špalek se sekerou a láhev vína. Chopí-li se ženich sekery, je to dobré znamení – bude z něj dobrý hospodář. Chopí-li se láhve vína, bude z něj opilec.

Družičky

Družičky zajišťují přípravu a zdobení svatební tabule, pomáhají nevěstě s oblékáním. Obvykle mají šaty podobné šatům nevěsty, ale v jiné barvě. Tato tradice měla zabránit zlým duchům ublížit nevěstě a stejné oblečení by je v tomto případě zmátlo.

Další pověry pro svatební den:

Schovaná mince v botě přinese snoubencům bohatství.
Aby láska vydržela , schová si nevěsta do boty ještě čtyřlístek nebo jetel.
Čáp na komíně symbolizuje plodnost.
Při odchodu nevěsty z domu by měla dát maminka nevěsty nevěstě drobnou minci do svatební pompadůrky jako symbol bohatství a hojnosti v nové domácnosti.
Je-li svatba v období dorůstání měsíce, přinese to manželství štěstí a také požehnané množství dětí.

Vliv počasí na manželství?:

Traduje se, že podle počasí ve svatební den se dá odhadnout jaké manželství bude. Avšak nezoufejte.. jsou to jenom pověry.. 🙂
jasný den = radost v manžesltví
vítr = větroplašství
jasné slunce = harmonické manželství
zatažená obloha a bouřka = hádky
déšť = slzy smutku i radosti
sníh = požehnání a bohatství

pokud Vás zajímají také svatební hry, najdete je ZDE

Sundávání a házení nebo dražba podvazku

Každá nevěsta by na sobě v den svatby měla mít na sobě něco nového (jako symbol nového začátku), něco starého (jako symbol zachování rodinné tradice), něco modrého (jako symbol věrnosti a nevinnosti) a něco půjčeného (jako symbol toho, že si budete brát k srdci i rady druhých) – modrý podvazek od svědkyně tedy splňuje 2 tyto předpoklady. Jedinečnost svatebního dne podvazek jen podtrhuje a i ženichovi se určitě tato krajková ozdoba bude velice líbit. Navíc i nevěsta si připadá více sexy a určitě jí to přidá na sebevědomí.Nevěsta by si podvazek neměla kupovat sama, vždy by jí ho měl někdo věnovat – nejčastěji svědkyně, kamarádka, maminka a ideálně třeba na rozlučce se svobodou. Aby bylo manželství štastné, měla by každá nevěsta celou svatbu absolvovat s podvazkem na noze.

Před koncem svatební hostiny (prostě když je zábava v plném proudu) nastává okamžik svlékání svatebního podvazku. Svléká jej výhradně ženich 🙂 .. buď klasicky rukou, v lepším případě bez použití rukou (třeba ústy). Po stažení podvazku mohou nastat 2 situace. A) Podvazek se hází stejně jako svatební kytice. Ovšem podvazek hází ženich a samozřejmě mezi svobodné (zadané i nezadané) přítomné muže. B) Podvazek se vydraží… klasicky přihazováním, jako na dražbě.
Zvyk házení podvazku pochází původem z Anglie (14.stol). Takto získaná část oděvu nevěsty měla přinášet štěstí a značila brzkou svatbu.
Pozn.: Není neobvyklé, že i v tomto případě má nevěsta podvazky 2. Jeden na házení, či dražbu a druhý pro manžela na svatební noc. Půjčená věc by měla být od šťastně provdané ženy, neboť prý kousek svého štěstí přenese na nevěstu. Starou věcí může být např.rodinný šperk, ovšem pozor na perly – ty přináší slzy.

Zadrhování, zatahování

Ženichovi přátele po obřadu napnou před východem provaz ozdobený květinami, stuhami , ale i např. vypitými lahvemi a dovolí mu pokračovat v cestě, jen když se ženich „vyplatí“. Vyplácení probíhá formou lahví, nebo peněz.

Loučení se se svobodou

Původně se loučení se svobodou slavilo v předvečer svatby a ženichovi přátelé připíjeli ženichovi na štěstí. Oslavy loučení se svobodou měly za účel uvolnit nervozitu a napětí ženicha před jeho velkým dnem. Dnes byla tato tradice upravena tak, že se loučí se svobodou jak nevěsta, tak ženich a obvykle cca 1 týden (i déle) před samotnou svatbou. Důvod je zřejmý… Po probdělé a často alkoholem dobře zásobené noci by si svatbu nikdo neužil.

Rozbíjení talíře

Zřejmě jedna z nejobvyklejší svatebních tradic. Střepy mají manželství přinést štěstí, společné zametení a úklid pak ukázat hostům, že společně všechny překážky překonají.

Házení rýže

Aby bylo novomanželům dopřáno mnoho potomků a hojnosti, zasypou je svatební hosté při vycházení z kostela nebo obřadní síně rýží, čočkou , plátky růží, konfetami, oříšky nebo rozinkami. Dnes se používají také speciálně upravené svatební bublifuky, které nezanechávají fleky na šatech svatebních hostů a zároveň vypadají hezky na svatebních fotkách.

Slavobrána, svatební brána

Slouží jako ochrana pro snoubence a zárověň symbolizuje přechod mezi dvěma světy – známým a neznámým. Měla by být vždy bohatě zdobena břečťanem, květinami, stuhami a budit veselý dojem.

Vybírání peněz do střevíčku

Svědek nebo kamarád ženicha sundá nevěstě střevíček a vybírá do něj bankovky. Který ze svatebčanů dá nejvíc, může si s nevěstou zatančit.

Motýlek/kravata u ženicha

Ženich by měl mít klasickou kravatu. Motýlka by mít rozhodně neměl, aby nevěstě neuletěl.

Svatební tradici, nebo zvyk, který tady chybí mi prosím napište do následujícího políčka a stiskem tlačítka odešlete na můj email. Děkuji