Facebookpixel

60 nápadů, které ohromí Vaše svatební hosty

Jedinečné svatební nápady, které ohromí vaše hosty

Sezóna 2023 začala a svatební přípravy josu v plném proudu. Sepsal jsem šedesátku svatebních tipů, které Vám pomohou vyšperkovat Vaši svatbu k dokonalosti. Pro inspiraci můžete využít společné zájmy, cestování a rodinnou historii, každopádně nezapomeňte vzít v úvahu také své hosty! Stejně jako je vaše svatba o oslavě vašeho právního spojení s vaším snoubencem, je to také velmi důležité o pohodlí a požitku vašich hostů. Několik konkrétních oblastí, kde se můžete při plánování svatby inspirovat:

Vaše zasnoubení
Kde jste se potkali
Váš první společný výlet
Vaše společné koníčky
Váš domovský kraj
Vaši hosté

starejší Ondra Seidl

1. Objednejte si minimalistickou kytici

Minimalistické kytice vytvářejí elegantní a noblesní výraz způsobem, který průměrná bohatá kytice nedokáže – je to perfektní způsob, jak nevěsta dá na odiv svůj moderní styl. Kytice je vždy ústředním bodem Vašeho vzhledu, když se vydáte uličkou.

minimalistická svatební kytice

2. Nechte hosty vybrat si oblíbené písničky

Požádejte pozvané, aby si zapsali svou oblíbenou skladbu na kartičku – nebo je nechte poslat vám e-mailem. Sepište všechny požadavky na písničky do seznamu skladeb a dejte ho svému DJovi pro různé bloky, které si hosté užijí. Pro zjednodušení můžete využít také playlist na Spotify, který takto vytvoříte a předáte Vašemu DJovi.

svatební playlist seznam

3. Květinářka: Něco modrého

Potřebujete něco modrého? Zapomeňte na tradiční modrý podvazek nebo šperky – malá družička v modrém je mnohem roztomilejší, zvláště když je doplněna květinovou korunou.

něco modrého

4. Vytvořte si vlastní originální monogram

Přidejte vlastní razítko prvních iniciál Vás a Vašeho partnera během svatby pro osobní dotek. Označte ji na všem, od svatebních značek po čísla na stole a či drobné dárečky.

monogram-svatba

5. Pohrajte si s výzdobou a se zápichy do dortu

Tradiční zápich do dortu „ženich a nevěsta“ pochází z 80. let minulého století. Doplňte svůj dort zápichem, který doplní atmosféru a téma vaší svatby. Zatímco rustikálně-elegantní zápich ve tvaru žárovky je dokonalým doplňkem pro svatbu v industriálním stylu, zápich s plameňákem by mohl být skvělým na plážovou svatbu.

zápich do dortu

6. Pohrajte si také s prostíráním a výzdobou stolů

Namísto použití běžných talířů se rozhodněte pro něco, co se hodí k vašemu stolu. Použijte například starožitné dlaždice, pro romantický vzhled inspirovaný italskou vilou, nebo dřevěná prkénka pro svatbu v lesním stylu. Můžete také využít půjčoven svatebních dekorací.

prostírání svatebního stolu

7. Udělejte z ovoce pozornost

Často na svatbách vídám drobné dárečky pro hosty při jejich odchodu. Většina těchto dárečků ale skončí někde uložené a později v koši. Připravte pro hosty třeba „farmářský stánek“ a v něm různé druhy ovoce (můžete na něj nalepit samolepky s Vašimi iniciály nebo nálepky s nápisy „Sněz mě“, „Jsem zdravá“, „Pro Tebe“). Připravte pro ně také mini přepravky, do kterých si ovoce sami naskládají.

dárek pro hosty

8. Neokoukaný nápad je Neonový nápis

Kouzlo dřevěné cedule nebo elegance zrcadlové cedule se nezapře, ale používá je každý. Vyberte si něco kreativního, co odráží vaše téma, jako je zábavný neonový nápis se sladkým sloganem zaměřeným na lásku (klidně jen slovo „láska“). Nápis můžete v průběhu dne přesouvat – u obřadního místa, u rautu, vedle parketu nebo jako pozadí ve fotokoutku. Po svatbě si nápisem můžete vyzdobit třeba ložnici.

9. Vytvořte fascinující menu

Svatba je hodně o jídle (od snídaně až po večeři, plus svačiny a dezert …) Vyberte jídla podle Vašich chutí, ale umožněte také svému kuchaři, aby zazářil a vytvořil originální a pestré menu pro celý den.

10. Sušenky pro svatební den

Proč nesladit sušenky s vaším dekorem? Svatební sušenky lze nechat „potisknout“ oblíbeným vzorem. Dalším nápadem je obohatit sweet bar o sušenky s monogramem nebo ve tvaru číslic vašeho svatebního data („6“, „20“, „17“) pro osobní dotek.

11. Pamatujte na Místa

Vzdejte hold místu, kde vás partner požádal o ruku, tím, že jej začleníte do výzdoby nebo jídla. Zasnoubení v řecku? Udělejte koutek s řeckými pochoutkami a vyzdobte modrobílou barvou.

12. Nezapomeňte na mapu

Pokud k vám přijíždí hodně hostů z jiného města, přiložte k pozvánkám mapu oblasti, ve které bude vaše svatba, s vyznačenými důležitými body – koneckonců stráví tam celý den a noc, tak ať ho půlku netráví v autě při hledání místa na zaparkování!

svatební mapka

13. Přizpůsobte si víno

Objednejte si vlastní etikety na víno a vodu a dejte tak na lahve své osobní razítko.

14. Vyhrajte si se sezením

Namísto lavic nebo židlí si pro obřad vyberte výrazná sedadla, která odrážejí váš svatební styl. Použijte třeba polštáře či balíky slámy na zemi nebo postavené dřevěné kulatiny. I když je snadné uvíznout v estetice, ujistěte se, že sezení, které si vyberete, je pohodlné.

15. I korsáž můžete ladit do tématu

Zavažte korsáž svého ženicha do tématu svatby – sušené listy a květy se skvěle hodí na podzim.

16. Kniha hostů na viditelném místě

Skvělou památkou je kniha hostů, do které každý z hostů může zapsat nějaký vzkaz novomanželům, citát, přání … nebo třeba vložit fotografii z fotokoutku. Nezapomeňte tuto knihu dát na viditelné místo a ideálně ji několikrát za den zmínit. Velmi vhodná varianta je nechat ji přímo u fotokoutku a obsluhu požádat, aby hosty ihned po focení na ni upozorňovala.

17. Prostírání, nebo i ubrousky mohou mít nějakou zábavu

Dodejte svému prostírání osobitost tím, že je necháte potisknout zábavnými fakty o Vás a Vašem partnerovi. Můžete také zahrnout drobné otázky týkající se novomanželů jako zábavu pro hosty.

18. Ochlaďte se mraženými pamlsky

Je předpověď počasí pro váš svatební den s vysokými teplotami? Pronajměte si stroj na výrobu zmrzliny, nanukový bar nebo celý stánek s rolovanou zmrzlinou a odpočiňte si!

19. Vyšperkujte rodinné recepty

Dejte pozornost všem rodinným receptům, které podáváte. Názvy stačí krátké, ale významné a zahrňte je do tištěné nabídky. Například „Francouzská cibulová polévka tety Hanky/broskvový koláč babičky Věrušky.“

20. Čísla stolů vyměňte za názvy, které mohou o páru říct hodně

Každému stolu u hostiny dejte jméno (například „Řecko“), které souvisí s vaším zasnoubením. Mějte na stole kartičku s názvem a krátkým vysvětlením: „Zasnoubení „proběhlo ve městě …..na řeckém ostrově …. dne ….“ .. nebo název „Krkonoše“ … „Naše první společná dovolená byla ve Vrchlabí v roce 2015“.

21. Zařaďte různé tradice do svatebního tance

Máte kulturní tanec, který je oblíbený na rodinných svatbách? Od Redového tance (Slovensko) po tanec s penězi (Kuba), etnické prvky dodávají večírku výraznou chuť.

22. Podávejte svatební dort, který oslaví vaše dědictví

Vzpomeňte si na náplň z hroznového vína (Morava), krémovou polevu z cannoli (Itálie), polevu z granátového jablka (Střední východ). Žádný problém, pokud je ženich z jiné země – myslete na více úrovních!

23. Hosté mají rádi zábavu ve fotokoutku

Na hostině zřiďte mini fotoateliér, aby si ho hosté mohli před objektivem „zablbnout“. Pošlete jejich fotografie s poděkováním za zábavné překvapení. Fotobudky s možností GIF jsou v dnešní době v módě – jen nezapomeňte sdílet svůj svatební hashtag, abyste povzbudili účastníky k šíření #lásky na sociálních sítích.

24. Vyobrazte své menu na dřevěném prostírání

Místo vystavování nabídky na standardních papírech buďte kreativní a nechte ji natisknout na talíře.

25. Koktejlová hodinová zábava

Pořádání zábavné hodiny venku? Rozmístěte stanice různých her na trávníku – jako je kroket, badminton nebo Jenga – abyste svým hostům kromě jídla a pití nabídli i nějakou zábavu.

26. Zahrňte obřad zahřívání prstenů

Uspořádejte obřad zahřívání prstenů, při kterém oba snubní prsteny necháte kolovat hosty, aby jim poslali svá přání a lásku pro Vás ještě před obřadem.

27. Najměte si svatebního malíře nebo karikaturistu, který zdokumentuje váš den

Najměte si umělce, aby živě namaloval váš obřad nebo recepci. Z nejšťastnějšího dne vašeho života vytvoří umělecké dílo, které si můžete pověsit na stěny svého budoucího domova a být pokladem po celá léta. V pozdějších hodinách může malovat karikatury nebo portréty hostů, kteří budou tímto nadšeni.

28. Najděte alternativy kytice

Darujte svým družičkám místo kytic něco netradičního. Tyto košíky s výraznými květinami jsou naprosto nádherné a poutavé. Použít lze také balónky nebo lucerny jako alternativy kytic.

29. Dejte hostům ochutnat menu ze svého prvního rande

Zkuste replikovat menu z prvního rande – „jednoduchý salát s francouzskou cibulovou polévkou, po kterém následují steakové hranolky“ zaručeně vyvolá nádech nostalgie (pro novomanžele každopádně). Pokud bylo Vaše první rande v „Mekáči“ nezapomeňte k burgerům tuto skutečnost napsat 🙂

30. Založte si degustační bar dle vašich chutí

Pokud máte společné chutě – jste milovníci piva, vína nebo třeba různých pochutin – založte si degustační bar s různými druhy. „Koktejlová hodina je ten správný čas pro zahrnutí jakýchkoli aktivit, které zahrnují také seznamování a aktivní diskusi mezi hosty.

31. Ukažte hostům svou pohostinnost pomocí uvítacího průvodce

Připravte si uvítací taštičky s kvízem, který zavede hosty mimo svatbu do vašich oblíbených míst (nejlepší malá pekárna, malebný park) a která obsahuje vše, co byste mohli potřebovat pro perfektní koktejlovou hodinu. (tužka, papír, svatební losy, harmonogram …)

32. Mějte na paměti předpověď počasí

Mít svatbu venku? Myslete na počasí a potřeby hostů. Pokud je chladno, nabídněte jim přikrývky, do kterých se mohou zachumlat. Stejně tak jim poskytněte slunečníky, pokud je slunečno, nebo deštníky, pokud bude podle předpovědi déšť. Nezapomínejte, že v naší zemi se mlže počasí změnit i z hodiny na hodinu. Venkovní svatba je krásná, ale vždy buĎte připraveni také na horkou variantu (stan, pergola, přístřešek – včetně vytápění a dek)

33. Myslete na zábavné alternativy k prvnímu tanci

První tanec je u nás tradiční, ale čas od času se některým párům tančit nechce. Udělejte alternativu prvního tance třeba hrou Twister.

34. Bublinky na kolečkách

Mobilní bar potěší hosty během koktejlové hodiny, protože nebudou muset čekat ve frontě. Dejte proseccu kolečka pro rozmarný pocit. Pro hosty, kteří nepijí, zvažte možnost mít stánek s perlivou limonádou nebo dokonce vozík se zmrzlinou.

35. Buďte osobní

Pomozte svatebním hostům, aby vás a vašeho partnera lépe poznali, tím, že vytvoříte roztomilou infografiku vašeho vztahu, která se zobrazí jako nápis na uvítacích stolech. Vaše „karta životního příběhu“ tak vypráví o tom, jak a kdy jste se vy a váš partner potkali, kam jste šli na první rande a kde jste se zasnoubili, ale můžete být i trochu detailnější a otevřenější a vypsat i informace typu „byli jsme tančit 12x, společná dovolená 3x, hádka 0x …

36. Zahrňte své sliby do výzdoby

Pro osobní stolní běhouny zapomeňte na organzu a použijte dlouhý kus pergamenu, na kterém jsou kaligraficky napsané vaše sliby.

37. Přizpůsobte si kytice družiček

Přizpůsobte si kytice družiček výběrem květin, které se hodí k měsíci narození každé dívky. Pro sjednocení vzhledu se držte jedné barvy (růžové pivoňky, růžové tulipány, růžové růže) nebo barevného schématu (tóny šperků).

38. Posvatební občerstvení

Velmi se osvědčila příprava půlnočního guláše nebo jiné druhé večeře. Vaši hosté budou ale mít chuť k jídlu i v noci, až půjdou spát. Dejte jim do ruky drobné občerstvení na cestu (cokoliv od hranolků po popcorn), aby se najedli v jejich hotelu nebo už cestou v taxíku. Pokud hostům zařizujete také ubytování, jistě ocení i drobné občerstvení na svém pokoji (třeba sušenky,

39. Vezměte si inspiraci z rodinné fotografie

Ukažte svému květinářství fotografie kytice vaší matky, aby vám květinář mohl navrhnout podobnou. Nejprve si to promluvte se svým fotografem, ale dalším skvělým nápadem je znovu vytvořit speciální svatební okamžik (jako je krájení dortu nebo odchod ze svatby) ze svatby vašich rodičů.

40. Pro srdečné zprávy používejte velký nápis

Slušnosti jsou skvělé, ale neexistuje nic lepšího než srdečné poděkování hostům, zvláště když je to krásně zobrazeno. Ukažte svou vděčnost tím, že ji vyjádříte elegantní kaligrafií na velkém nápisu, který všichni uvidí.

41. Získejte svého nejlepšího přítele jako moderátora

Požádejte svého nejlepšího přítele, aby přednesl drobný kvíz o vás dvou – požádejte každý stůl, aby pracoval jako tým a přišel s odpověďmi. Pokud máte ovšem na svatbě mě jako Dje, nemusíte hledat jiného moderátora :-).

42. Vyzkoušejte různá uspořádání sedadel při obřadu

Navrhněte si obřadní sezení kruhovým způsobem, aby hosté měli 360stupňový výhled. Pokud máte v plánu pořizovat snímky vaší svatby z dronu, pak si jen pomyslete, jak cool spirála bude vypadat shora.
Vezměte v úvahu typ svatebního oltáře, který si vyberete. Budete chtít, aby vaše sezení doplňovalo oltář, ne s ním soupeřilo.

43. Dejte svému partnerovi vědět, že na něj myslíte

Napište svému nastávajícímu manželovi srdečný vzkaz na jeho svatební botu pro sladké překvapení ve velký den. Pokud jste trochu záludná, dejte před obřadem (nebo během něj) tajnou zprávu svému partnerovi. (Pozor, ten nápis tam nevydrží celý den!)

vzkaz na botě svatba

44. Večeře v rodinném stylu dodává intimitu

Místo tradiční večeře o třech chodech nechte své hosty posadit se k rodinnému servírování pro intimnější setkání. Využijte toho jako příležitost k smíchání párů a povzbuzení konverzací mezi různými hosty.

45. Elegantní hosté si zaslouží motýlka

Má váš ženich rád motýlky? Vytvořte bar s motýlkem během koktejlové hodiny, kde si hosté mohou vyměnit své kravaty za motýlka dle svého výběru.

46. Dopřejte svému mazlíčkovi vstup na Váš den

Mít vašeho mazlíčka ve svatební den u sebe? Nic lepšího mě nenapadá. Místo kravaty nebo mašle jim dejte vlastní květinovou korunku nebo věnec, který bude ladit s vaším dekorem – květiny pro dívky a zeleň pro chlapce. Šátek s nápisem ovšem jistě vzbudí velkou pozornost.

47. Vzpomínkové kousky, které si budete pamatovat po celý život

Nechte si nejsmysluplnější frázi ze svého svatebního slibu vyšít nebo vyšít na prstenový polštář. Vystavte si jej pak u vás doma – je to nádherná památka. Cokoli, co si necháte upravit pro své družičky, poslouží také jako vzpomínka na váš velký den. Skvělé jsou kupříkladu trička, nebo vyšívané džínové bundy pro nevěstu a její družičky.

48. Fotky z dětství jako výzdoba

Pověste na hostině sérii fotek vás obou jako dětí. Hosté si mohou během koktejlové hodiny povídat a prohlížet.

49. Dopřejte dohazovači speciální péči

Ozdobte křeslo osoby, která vás seznámila, girlandou zeleně a nápisem „dohazovač“. Další klíčoví lidé, kteří hráli roli ve vašich námluvách – vzpomeňte si: staří přátelé, známí nebo učitelé, které jste oba měli v dětství – by také mohli dostat speciální sedadlo nebo dokonce květinovou korunu, kterou budou nosit celou noc.

50. Propašujte odkazy na vaše zasnoubení

Vaše angažovanost může hrát hlavní roli ve výzdobě. Jedna nevěsta zahrnula borůvky na každém prostírání, protože jí manžel požádal o ruku na Blueberry Point (vysvětlila to kartička u každého stolu).

51. Zvláštní dědictví, které si budete vždy pamatovat

Noste svatební šaty své babičky jako zvláštní poctu jednomu z vašich oblíbených lidí. Pár designových úprav dodá vintage vzhledu moderní šmrnc. Alternativně může jako vaše „něco starého“ posloužit zásnubní prsten po babičce nebo podvazek vyrobený ze svatebního závoje vaší babičky.

52. Nechte prozářit svou osobnost jako pár

Přidejte k číslům stolů vysmáté proužky z fotografických kabinek pro hravý dotek – nejen, že to ukáže vaši osobnost jako páru, ale slouží jako zábavná konverzace pro hosty. Pokud se rádi jako pár procházíte po parcích a pozorujete ptactvo, použijte siluetu ptáků na tiskoviny. Pokud jezdíte karavanem po Evropě, použijte obrys karavanu, nebo vlajky států jako dekoraci.

53. Buďte kreativní se svou květinovou výzdobou

Vytvořte jeden velký květinový střed z několika mini váziček. Vyzvěte hosty, aby si jednu vzali na cestu domů. Pokud jste oba literární šprti, pak by se jako neformální vrchol mohl použít hromada vašich oblíbených knih. Můžete to dokonce posunout o krok dále tím, že ke každému stolu přiřadíte jiný žánr.

54. Kývnutí na „něco starého“

„Svatba u vás doma nabízí perfektní příležitost začlenit svůj vlastní nábytek do výzdoby dne.“. „Věci jako starožitný stůl pro vystavení svatebního dortu nebo krásná skříňka na vystavení předem nalitých koktejlů mohou nabídnout více kouzla a osobitosti než pronájem nábytku“.

55. Vlastní umělecká díla

Zvažte začlenění vlastních uměleckých děl do vašich pozvánek a upomínek.

56. Rušení nočního klidu

Poslední 3 roky ve více než 50% svateb zažívám komplikace kvůli rušení nočního klidu (sousedé, ubytovaní hosté…). Pokud muziku prostě ztlumíte, pravděpodobně se přestane tančit. Pokud všem rozdáte sluchátka, všechny pobavíte a tančit se bude vesele dál. Více v sekci Silent disco.

Silent disco

57. Rozdejte čestnou kytici někomu zvláštnímu

Připijte ženě, která měla největší vliv na váš život, a pak jí předejte svou kytici jako poctu. Dalším nápadem je darovat květiny manželskému páru, který je nejdéle spolu. Požádejte je, aby se s davem podělili o pár moudrých slov jako sladký sentiment.