Facebookpixel

Budou svatby v roce 2021?

Jak na svatby v roce 2021

V současné době (21.4.2021) prakticky nelze svatbu takovou, jak jí známe z minulých let, legálně pořádat. Jeden ze zásadních problémů je ten, že Vláda ČR nedělá (možná nezná) rozdíl mezi obřadem a hostinou – používá pouze termín „svatba“.

Před několika dny byl ukončen Nouzový stav v ČR (dle §110/1998 Sb.), který byl v naší zemi 5.10.2020 a s jednou „přestávkou“ trval do 11.4.2021. Nynější situace se tak neřídí zákonem o bezpečnosti, ale Zákonem o mimořádných opatřeních při epidemii (tzv. Pandemickým zákonem, §94/2021 Sb.).

Pro nás běžné občany se toho ale příliš nemění…
Dle §2, odstavce 2, písmeno E může vláda nařídit: zákaz nebo omezení konání veřejných nebo soukromých akcí, při nichž dochází ke kumulaci osob na jednom místě, nebo stanovení podmínek jejich konání snižujících riziko přenosu onemocnění COVID-19, včetně stanovení maximálního počtu fyzických osob, které se jich mohou účastnit; zákaz nebo omezení nelze vztáhnout na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných nebo soukromých osob, které se konají na základě zákona, a shromáždění podle zákona o právu shromažďovacím.

Udělat ze svatby schůzi nebo jinak obcházet tento zákon myslím není moc dobrý nápad, nehledě na možné postihy organizátorů, ale také svatebních dodavatelů. Proto bych před tímto postupem chtěl důrazně varovat. Občas lze někde zaslechnout, že to je proti Ústavě atd… To ať si každý přebere jak chce.. Patrně až soud může rozhodnout, zda to tak bylo nebo ne… Ale opravdu chcete na své svatbě trávit čas s příslušníky PČR, protože Vás soused nahlásil? Zatím tedy zbývá jediné – doufat, věřit, modlit se… Každý jak umí..

Svatby se nyní mohou konat, ale…

Maximálně může být na svatbě přítomno 15 účastníků. Do tohoto limitu se počítají i snoubenci, oddávající a matrikář.

Praxe hovoří tak, že SVATBOU Vláda ČR „myslí“ jen svatební obřad. Následná oslava, chcete-li hostina nebo také party je již naprosto jiná událost a nejedná se tak o akt uzavření sňatku, ale v podstatě o neveřejnou kulturní akci.

Na webovém portále covid.gov.cz (vlastníkem je přímo Ministerstvo vnitra) je však k dnešnímu dni tato informace:

Svatební hostinu není možné pořádat v restauraci ani jiném stravovacím zařízení. Můžete se však v okruhu blízkých setkat např. doma, i zde však platí omezení počtu účastníků, tedy 15 osob. Při takové oslavě prosím dodržujte hygienická pravidla, a to i v případě konzumace občerstvení a přípitku. Ideálně by všichni přítomní měli mít nasazený respirátor či alespoň roušku.

V průběhu svatebního obřadu platí pro snoubence a další osoby tomuto obřadu přítomné výjimka z povinnosti mít nasazený respirátor či chirurgickou roušku. Po skončení obřadu je však nutné si je nasadit. Sundat si je lze jen na nezbytně nutnou dobu pro pořízení fotografie.

Svatby se nadále konat mohou, platí však omezení o počtu účastníků a povinnost dodržovat zvýšená hygienická pravidla. Proto je na vašem zvážení, zda se vezmete nyní, nebo chvíli počkáte. Až nebude tak velké riziko nákazy, opatření se rozvolní – svatbu bude možné konat např. ve větším počtu osob, mít oslavu v restauraci nebo s živou hudbu.

Aktuálně „zmizely“ také informace o zákazu tance i zpěvu při svatbách.
Pokud si tedy pronajmete jakýkoliv objekt (hájenku, kulturní dům, penzion…) za účelem setkání rodiny po svatbě a dodržíte nařízení Vlády ČR (max 15 osob), neděláte nic protizákonného a pokud nerušíte sousedy, tak ani po 22. hodině.

Ač jsem prostý lajk, neznalý zákonů (což mě neomlouvá), zdravým rozumem jsem se pokusil vysvětlit situaci a stejně jako všichni ostatní (dodavatelé i snoubenci) budu doufat, že se rozvolnění dotkne svateb co nejdříve. Otázkou je kdy?
Dovolil bych si napsat své uvažování:
– Virózy jako takové prostě „mizí“ s příchodem teplého počasí… Tento týden je poslední, kdy má být „pod psa“..
– Trend počtu nakažených je klesající a dokonce už i naše vláda a televize teď raději informují o Vrběticích… takže i pocitově začne nákaza klesat (když nebude tolik v médiích)…
– Hlavní svatební sezóna začíná obvykle v květnu … ať „nežeru“ .. do půlky května … to máme měsíc…
– Aktuálně je PES na cca 50.. to je 3. stupěň.. Vím, že se jím už zase neřídíme, ale dodává mi to aspoň trochu klidu.

… no řekněte.. nejsou ty vyhlídky lepší? Tak teď jen vydržet ještě nějaké to omezení a přátelé „hlavně pozvolna“ .. ať nám to zase hned nezavřou .. O.S.

Vydrželi jste a čtete dál?

Svateb v ČR je každým rokem pořádá něco mezi 45-55 tisíci,

v některých letech to bylo jiné:
2007 – 57.200 (historické maximum)
2013 – 43.500 (historické minimum)
2019 – 55.000
2020 – 38.000 (do října!, takže předpokládám, že celkem jich bylo cca 42.000 do konce roku – to teprve uvidíme :-)).

Nejoblíbenějším svatebním dnem z týdne je sobota, kdy v hlavní sezóně (květen-září) se denně oddá cca 1500-2200 párů.
Vzhledem k faktu, že spousta snoubenců svou svatbu přesunulo z roku 2020 na rok 2021 a také z jarních měsíců 2021 na léto nebo podzim 2021 je více než jasné, že letošní léto bude svatbami nabité více než jakýkoliv jiný rok v minulosti – ovšem za předpokladu, že vláda rozvolní omezení v oblasti svateb.

 

Moje rady a tipy pro svatbu v letošním roce:


1) Změna termínu svatby
Pokud máte svatbu naplánovanou, vydržte s přesouváním termínu co nejdéle. Nejen, že už teď bude problém sehnat nové místo i dodavatele… ale ti dodavatelé jsou na Vás doslova závislí. Současně ale dodávám, že není dobré nic nechávat na poslední chvíli … Pokud máte svatbu za týden se 100 lidmi, není nač čekat… Vždy ale komunikujte narovinu se svými dodavateli. Pokud se dodavatel včas dozví, že je ve hře jiné datum, třeba si jej dokáže ještě zarezervovat pro Vás a nemusíte hledat jiného a řešit vracení zálohy. Zároveň pokud dodavatel ví, že Vaše svatba nejspíš v původní termín nebude, může zkusit sehnat jinou (třeba menší svatbu), nebo si domluvit brigádu v Kaugflandu 😀

2) Přesun nebo vrácení zálohy
Každý profesionál ze svatební branže má pro své klienty připravenou smlouvu. Většina z nich v ní bude mít také zálohu, která obvykle není vratná. Domluvte se s dodavateli na vrácení nebo přesunu zálohy na nový termín v případě nutného přesunu svatby na jiný termín. Většina z dodavatelů Vám jistě ráda vyhoví a vrátí celou, nebo alespoň větší část zálohy (například poníženou o nezbytné náklady)

3) On-line setkání s dodavateli
Dnešní doba zákazů, uzavřených restaurací a respirátorů příliš nepřeje osobnímu setkávání se svatebními dodavateli. Doba „houmofisů“ naopak přeje on-line setkávání. Můžete tak v jedno odpoledne zvládnout setkání se všemi svatebními dodavateli a proberete tak od květin, přes řízek až po píseň na první tanec bez projetého benzinu a hodině strávené v autě.

4) Hotel ***** vs hájenka
Pokud máte svatbu naplánovanou v hotelu nebo restauraci s obsluhou, poohlédněte se včas po jiném místě, kde je vyšší pravděpodobnost povolení konání svatby. Aktuální stav zakazuje provoz restaurací, ale nezakazuje pronájem hájenky, chaty, sokolovny nebo kabin u fotbalového hřiště (ano, i tam jsem zažil krásnou veselku)…  V těchto případech však budete potřebovat zajištění cateringu, nebo si musíte uvařit svépomocí.
Osobně Vám rád doporučím kamaráda Pavla Vedrala (Mladá Boleslav, Praha, Liberec, Kolín, Kladno…). Kuchař, který vám uvaří luxusní svíčkovou nebo guláš, připraví burgery, uzeného lososa či tataráček a ještě Vám to na místě naservíruje… Vzhledem k jeho přístupu k levným surovinám určeným pro kuchyně restaurací ušetříte spoustu peněz.

5) Antigenní testování a zdraví
Pokud máte obavy zdraví svoje a své rodiny, určitě můžete své dodavatele, kteří budou na místě přítomni při svatbě (fotograf, DJ,…) požádat o Antigenní test.. Je to to nejmenší, co pro Váš dobrý pocit můžeme udělat. Stejně tak je to s respirátory. Nebojte se říct nahlas Vaše obavy. Pokud své místo vybavíte navíc dezinfekcemi, nic tím nezkazíte i pokud to nebude nařízeno vládou.