Facebookpixel

Desatero opatření pro svatbu po Covidu

EDIT: Vláda schválila, že od 10. května se svatby a následné hostiny může účastnit až 30 osob. Dle nařízení, které ovšem Nejvyšší soud zrušil nesmí být hostina v restauraci… Takže když je to zrušené, hostina teoreticky může být v jakémkoliv prostoru (včetně restaurace) ale BEZ OBSLUHY, s dodržením ochrany úst a nosu respirátorem. Tak nevím  🙂

Od dnešního dne (3.5.2021) začínají platit nová hygienická (proti covidová) opatření – začala další fáze rozvolňování. Co se ode dneška mění pro konání svateb? Zatím nic. Dnešní rozvolnění je označováno jako balíček 2 – otevření školek, části škol a služeb.

Svateb se stále může účastnit pouze 15 osob a to včetně „personálu“ – tedy matrikáře, oddávajícího, fotografa, kameramana … Takže nic moc.

V následujících týdnech by ovšem mělo začít rozvolňování, které se již dotkne svateb poměrně výrazně:

Balíček 3 – 15 osob uvnitř, 30 osob venku

(Počet nových případů musí klesnout pod 100/100tis. obyvatel za uplynulých 7 dní. – 2.5. bylo 137… 1.5. 139 .. klesá o cca 4-8 osob za den, což je dobré!)

Balíček 4 – 30 osob uvnitř, 50 osob venku

(počet nových případů musí klesnout pod 75/100tis. obyvatel za uplynulých 7 dní)

Balíček 5 – 100 osob uvnitř, 250 osob venku

(počet nových případů musí klesnout pod 50/100tis. obyvatel za uplynulých 7 dní)

Desatero opatření na svatbu

Pokud budete pořádat svatbu (bez ohledu na balíčky a bez ohledu na to, zda je to dle nebo v rozporu s vládními nařízeními) můžete se snažit ochránit své nejbližší a dodržet těchto deset zásad (nebo některé z nich).

1. Testování

Určitě doporučuji, aby všichni (nebo co největší procento) svatebčanů bylo otestováno. Ideální je PCR test, pokud to nestíháte a uděláte si antigenní test v zaměstnání, je to lepší než nic. Pro případ potřeby si na svatbu připravte několik antigenních testů, kdyby se někdo chtěl otestovat po při příchodem. Nic s tím nezkazíte, investice není velká, ale může to zabránit nepříjemnostem.

2. Omezení počtu osob

Patrně nejméně populární opatření, ale i to má smysl a pravděpodobně bude také velmi časté. Někdy dojde na snížení počtu kvůli „balíčkům“, jindy kvůli hostům ze zahraničí a nebo třeba jen z obavy o seniory. Je to sice nepříjemné, ale někdy to je lepší, než svatbu rušit celou. Jako poměrně přístupná varianta se může zdát i prostřídání hostů během dne. Například že na obřadu bude 30 osob převážně z rodiny a v odpoledních hodinách odjedou babičky a vystřídají je kamarádi.

3. On-line stream z obřadu i party

Samozřejmě není nic moc dívat se na svatbu na počítači, tabletu nebo telefonu. Je to ale řešení, kdy ochráníte své nejbližší seniory nebo také dovolíte lidem v karanténě, v zaměstnání, nebo v zahraničí zúčastnit se Vaší svatby alespoň přes video. Tuto službu jsem schopný svým klientům nabídnout včetně 3 kamer a mikrofonů, aby neunikl žádný detail a žádné slovo. Pochopitelně je k tomu třeba připojení na internet, důkladná příprava a hlavně vědět jak na to. Využít lze například Youtube, nebo Facebook stream, kde můžete nastavit oprávnění, aby na video koukal jen ten, komu udělíte přístup.

Stream ze svatby

4. Ochrana dýchacích cest

Nedělám si příliš iluze, ale třeba to někdo dodržovat bude… aspoň ze začátku 🙂 … Doporučil bych alespoň do té doby, než odjedou neočkovaní senioři.

5. Dezinfekce

Naprosto zanedbatelný náklad a práce, ale v případě náhodné kontroly hlídkou PČR nebo hygienou to určitě připíší k dobru. Navíc hygieny není nikdy dost, takže osobně mi to přijde jako opatření, které by se mohlo dodržovat i mimo sezónu Covidu.

Dezinfekce na svatbu

6. Každý svou vlastní skleničku

Možná se Vám to zdá jako samozřejmost, nicméně s přibývajícími hodinami se tu a tam nějaká sklenička zamíchá. Skleničky lze označit (samolepkou, barevnou gumičkou, Stickeez z Lidlu atd… ) a každý si svou skleničku lépe pozná. Důležitá je také řádné umývání skleniček. Ne jednou jsem přijel ze svatby s oparem na rtu… Zda to bylo špatně umytou skleničkou, nebo se někdo v nestřeženou chvíli napil z mé jsem nezjistil…

Opatření na svatbu

7. Přípitky „ve vzduchu“

Omezujeme doteky, kontakty a tak je patrně i prostor pro „vzdušný“ přípitek .. Zvedněme sklenky a symbolicky si přiťukněme. Výhoda je, že si takto za jednu sekundu připijete se všemi naráz. 🙂

8. Omezení polibků i doteků

Polibky, podání ruky nebo Hi5 (placák) je věc, která je na svatbě v hojném počtu. Zkusme pro jistotu toto trochu omezit. V případě zájmu můžete také „označit“ hosty barevnou stužkou s korálkem (gumovým náramkem, papírovou páskou z festivalu….) označit na ruce a každý tak na první pohled bude vidět, jak se dotyčný staví k všem těm opatřením. Někomu nevadí podání ruky, jinému to vadí… ten čas, kdy nevíme a ptáme se… „Můžeme si podat ruku“ .. „Mám si nasadit respirátor, nebo stačí rouška?“ … Za mě to jsou takové trochu trapné okamžiky…  Tímto to lze elegantně vyřešit.

Svatební náramky opatření

9. Svatba venku

Některá opatření z balíčků nás k tomu vyloženě donutí, nicméně i pokud nedonutí, tak svatba venku je někdy fajn. Jen nezapomeňte, že musíte řešit s předstihem zastřešení (případně plynové topení), taneční parket (na trávě se nedá moc tančit) + zastřešení DJe/kapely, noční klid (basy se nesou krajinou v noci velmi dobře a sousedi to nemají moc rádi)….
Včera jsem se byl se snoubenci podívat na jejich svatební místo – Chateau Třebešice. Místo, kde je zastřešený prostor pro celodenní konání svatby, krásné místo pro obřad a ve 22:00h se přesuneme do menšího sálu na večerní party, kde to rozjedeme :-).

Chateau Třebešice

Fotografie Chateau Třebešice zapůjčena z webu Wedding Factory,

10. Slivovice

… učinky sice nebyly prokázány, ale já bych to nepodceňoval a ten virus likvidoval i zevnitř … Všem přeji hezkou svatbu a pokud možno podle Vašich představ.

Další zajímavé články najdete v mém blogu