Facebookpixel

Konfety, okvětní lístečky nebo rýže?

Házení rýže na novomanžele

je jeden z mnoha svatebních zvyků, které přetrvávají již desítky let. Zvyk pochází původně z Asie a symbolizuje plodnost a hojnost – měla by tedy novomanželům přinést hodně dětí i nějaké to bohatství.

V dnešní době se ale od tohoto zvyku už ustupuje. Ne, že by nikdo nechtěl bohatství a děti, ale z ryze praktických důvodů

  • Na fotkách to nevypadá tak skvěle, jak si každý představuje (do očí to dost bolí 🙂
  • Rýži je třeba potom zamést – venku to ale moc nejde a v trávě zůstane dlouho
  • Může dělat světlé flíčky na tmavém oděvu (někdo tedy rýži propere a usuší, ale to už mi přijde jako velké sci-fi)
  • Ještě kolovala po internetu zpráva o častém sezobání zbytků rýže ptactvem, kterým v žaludku nabobtná a exploduje jim žaludek a ptáček tak zemře strašlivou smrtí – to je fáma :-). Není to pravda (v Asii běžně ptáci zobou rýži v přírodě, stejně jako u nás třeba pšenici, která zůstane na poli)
házení rýže svatba

Podzimní party, aneb: Jak jsme doma s holkama vyráběli konfety z opadaného listí

Konfety

Za mě nejlepší volba na házení. Pokud jsme venku (třeba po obřadu, při prvním tanci, nebo nějaké show…) vždy používejte takové konfety, které se v přírodě snadno rozloží a nehyzdí tak trávník a okolní porosty několik let. Ve vnitřních prostorách je to pak jedno – někdo to ale bude muset zamést. 🙂

Ideální volbou pro venkovní použití jsou sušené nebo čerstvé okvětní lístky, případně i listí (natrhané i spadané) v různých velikostech.

Není důležité, z jaké rostliny lístky budou, jen mějte na paměti, že třeba domácí mazlíčci rádi zbaští co najdou a tak se pokud možno vyhněte jedovatým rostlinám. Určitě doporučuji růže, na jaře třeba třešeň (snadno se nabere na ulici), případně na podzim stačí listí ze stromů nastříhané na menší kousky.

Papírové nebo metalické konfety pro vnitřní použití

Ve vnitřních prostorách můžete použít v podstatě vše, co Vás napadne. Existuje mnoho typů konfet různých formátů, tvarů, barev. Použít můžete samozřejmě i okvětní lístky a listí.

Já osobně používám (a také všem doporučuji) profesionální konfety ve tvaru obdélníku (cca 1,5 x 4cm), které jsou lehké (metalické navíc hezky blýskavé) a vydrží ve vzduchu opravdu dlouhou dobu. Pokud je dostanete do dostatečné výšky (třeba 4-5m), pak se budou snášet k zemi i několik desítek sekund.

Konfety na svatbu

a teď to nejdůležitější

Jak konfety vystřelit do vzduchu?

Existuje několik variant jak na to:

  • Házení – je to zadarmo, ale efektivita není nic moc .. Musíte zaměstnat všechny svatebčany i tak je vyhodite max 2m – na fotkách to ale vypadá hezky i s lidmi.
  • Vystřelovací konfety – ceny od cca 70 Kč, aby to mělo správný efekt, chce to alespoň 4ks a opět platí, že nejlépe „proužky“. Vystřelovací konfety typu „látkové okvětní lístky“ moc nelítají, je jich v tom málo a ještě to je plné odřezků a takového „bordýlku“. Nějaký efekt to samozřejmě má.
  • Mechanické metače konfet – elektrická zažízení na bázi otáčení misky s konfetami z které postupně konfety vypadávají k zemi. Nevýhodou je, že to musíte připevnit ke stropu.  Cena zařízení kolem 10.000 za kus.
  • Foukací metače konfet – zařízení na bázi silného větráku v trubce, kterou naplníte konfetami, zařízení zapnete a konfety vylétnou vysoko ke stropu. Skvělá podívaná, super efekt. Cena zařízení kolem 10.000 Kč za kus.
  • CO2 metače konfet – profi zařízení (používají i uspěšné kapely v ČR třeba Kryštof, Mirai atd…). Podobné jako metač konfet s větrákem, s rozdílem, že konfety vylítnou výrazně rychleji a výš za pomocí CO2. Cena zařízení kolem 40.000 Kč za kus.
  • CO2 bazuka – Zmenšená verze metače konfet – bazuku naplníte konfetami, stisknete spoušť a konfety (nebo okvětní lístky) vylétnou vysoko do vzduchu – venku i uvnitř.

2 tyto bazuky sám vlastním a pokud jste si mě objednali na svou svatbu jako DJ, mohu Vám je na svatbu přivést včetně všeho příslušenství (lahev CO2, hadice, konfety). Bazuky lze použít také na efekt bez konfet – mohutný „dým“, který ihned mizí a pouze ochladí vzduch – skvělý doplněk při horkých letních svatbách na ochlazení hostů (samozřejmě nefoukáme CO2 přímo na hosty, ale nad parket! Co2 bude mít -79°C u trysky).

Cena bazuky kolem 7.000 Kč za kus,
Pronájem: 400Kč/1ks nebo 700Kč/2ks na 1 den při objednávce v balíčku společně s mými službami. Video zde

Konfety dle aktuální nabídky:
Papírové žluté 450Kč/1kg v balení (nebo 1/2 balení za 250Kč/0,5kg)
Zlaté metalické 800Kč/1kg v balení (nebo 450Kč/0,5kg – půlka balení)

Ostatní druhy na objednávku.

CO2 bazuka na konfety

Náplně do konfetovačů nejlépe nakoupíte na Aliexpress nebo třeba na Kytary.cz.
Cena se pohybuje kolem 700-900 Kč za 1Kg (což Vám stačí tak na 2 obyčejné svatby nebo jednu naprosto famózní 🙂 )

konfety zlaté na svatbu