Facebookpixel

Prosba za Zemi

Jmenuji se Ondra Seidl a jsem svatební DJ a moderátor. Mám za sebou tisíce společenských akcí, z toho tak dvě stovky svateb…20-30 svateb každý rok a dalším cca 50 nevěstám pomůžu najít DJe…

I když trend vypouštění čehokoliv kamkoliv ustupuje, stále se najde spousta oslav, kde se:

  • vypouští balónky do oblak, často včetně malého světýlka (LED+baterie, které se nikdy v přírodě nerozloží a znečišťuje to tak přírodu po dopadu na zem – leckdy to ohrozí život živočichů),
  • pouští balónky štěstí (s otevřeným ohněm, který může zapálit třeba vyschlou louku, pole, dům..)
  • posílají svíčky po říčce nebo rybníku (můžou zapálit třeba rákosí u vody)
  • dělají ohňostroje (plašení zvířat a sousedů)

Položte si prosím otázku: „Je tohle opravdu nutné?“ .. „Stojí mi ta jedna skvělá fotka za to, že někomu zapálím dům, nebo zabiju srnu, která se udusí spadlým balónkem?

Je spousta jiných činností, které budou na fotkách a videích vypadat famózně a ještě u toho nikoho neohrozíte… maximálně sebe 🙂

  • tanec pod prskavkami
  • plazivá mlha nebo CO2 gun
  • indoorové svatební fontány
  • západ slunce 🙂

Možná si říkáte, proč to sem píšu a co je mi do toho … V podstatě je to vaše věc, ale na Zemi žijeme společně a myslím, že stačí tuny odpadů v Asii, které bez ostychu sypou do řek a moří… Proč to zhoršovat i u nás, v civilizovaném česku.

 

PS: Rád bych ještě vyvrátil několik svatebních hoaxů

Házení rýže a výbuchy ptačích žaludků

Ještě bych rád vyvrátil hoax s házením rýže, které pak sezobou ptáci, rýže jim v žaludku nabobtná a oni vybouchnou. Nejsem žádný ornitolog, ale mam google :-).

Ptáci v Asii rýži běžně zobou a zatím nebyl hlášen jediný případ exploze ptačího žaludku v souvislosti s rýží 🙂
Stejně tak naši ptáci vesele zobou zrní, které nabobtná ještě víc než rýže… Světe div se, ani zde nejsou hlášeny exploze ptáků. Takže celé je to pravdu nesmysl a pokud toužíte vyndávat „červíky“ z vlasů ještě po půlnoci, tak směle do toho.

 

Vypouštění holoubků = smrt vyčerpáním

Občas v nějaké diskuzi narazím na lidi, kteří zarytě tvrdí, že vypuštěním holubů je zabijete. Budou létat, hledat potravu kterou nenajdou, protože jsou zvyklí na krmení do mističky…

Na vypouštění holubů na svatbách se používají výhradně poštovní holubi a ti jak známo „se vrací“ .. Někdy hned ten den, jindy druhý den, nebo za pár dní. Téměř vždy se ale vrátí do svého „hnízdečka“ a to i pokud je stovky kilometrů daleko. Může se samozřejmě stát nějaká nehoda (střelec, kočka, auto…) a pak se holub nevrátí.

 

Taková nevěsta si může říct „je to jednou za život, těch pár balónků nic neudělá“ … v ČR se koná ročně cca 50.000 svateb. Kdyby si tohle řekla každá nevěsta a vypustila 200 balónků, tak tu je ročně 10.000.000 balónků někde na Zemi, v přírodě… A to je jen z malinké země uprostřed Evropy.

Jednorázové kelímky

Další kapitolou můžou být jednorázové kelímky. I přes to, že v ČR poměrně dobře funguje třídění odpadu a kelímky jsou tak recyklované, je to zbytečná zátěž pro přírodu a i pro Vaši peněženku. Na několika svatbách jsem tento rok zažil místo kelímků (protože byl nedostatek skla) použití zavařovacích sklenic. Možná to nejdříve vypadá jako šílený nápad, ale funguje to… Obzvlášť pokud si sklenice opatříte vtipnou samolepkou.

sklenice na svatbu

Pokud tento „miničlánek“ odvrátil alespoň jednu svatbu od vypouštění balónků, jsem spokojen 🙂
Díky, Ondra