Facebookpixel

Svatební proslov svědka, tatínka
+ umělá inteligence

Dnes jsem si pro Vás připravil článek na poměrně vážné téma a tím je proslov na svatbě.
I přes to, že je to vážné téma proslov vážný být nemusí, ba naopak. Měl by být veselý, vtipný a zajímavý. Na svatbu se nehodí proslovy, které v hostech, nebo dokonce v samotných novomanželích, vzbuzují negativní emoce nebo nějaké smutné vzpomínky. Pokud to lze, vyhněte se všem tématům, kde by mohla vzniknout nepříjemná atmosféra. Naprosté tabu by měli být bývalí partneři. Chcete-li zmínit nějakou špatnou vzpomínku (například úmrtí v rodině) zkuste to velmi krátce a v rámci svatební pohody co nejcitlivěji vzhledem k povaze akce. Naopak světlým bodem svatebního proslovu budou veselé historky z dětství, studií, z cestování nebo třeba narození potomka novomanželů, pokud se stali rodiči ještě před svatbou. Vždy je ale na místě, aby proslov nebyl pouze kopírovaný z internetu podle nějakého vzoru, ale aby obsahoval něco osobního ze života novomanželů.

Vzor / ukázky najdete na konci článku

Kdo na svatbě má mít proslov?

Není žádné psané pravidlo, že někdo musí mít proslov. Svatba je den dvou lidí, kteří se mají rádi a je čistě na nich, kdo proslov mít bude a zda Vůbec nějaký řečník vystoupí. Osobně ale zastávám názor, že alespoň jeden z hostů by proslov mít měl a tím je tatínek nevěsty. Dále se k řečnění často přidávají svědci obou novomanželů, nicméně doba jde kupředu a čas od času se k proslovu nikdo nemá, pak může převzít otěže třeba i ženich, nebo kdokoliv výřečný. Vždy je dobré, aby se předem určilo, kdo bude mít proslov a pokud jich je více, tak v jakém pořadí a jaké délce (ideální délka je maximálně 5 minut pro jednoho, celkem ovšem do 10 minut – delší čas už potom neudrží pozornost). Pro řečníky je dobré domluvit se s DJem a zapůjčit si mikrofon. Zejména senioři budou potěšení, že budou lépe rozumět všemu vyřčenému.

 

Jelikož každý nemusí být zrovna ostřílený řečník, který dokáže 5 minut v kuse plynule a smysluplně hovořit, doporučuji si celý text předem připravit a napsat na papír. Pokud se z papíru text naučíte nazpaměť, bude to pro vás výhoda, nicméně doporučuji mít při proslovu papír položený na stole pro strýčka příhodu. Není výjimkou, že řečník umí celý proslov z paměti, ale po zapnutí mikrofonu mu vše vypadne z hlavy.

3 zásady pro používání mikrofonu (tzv. handky, neboli ručního mikrofonu):

Mikrofon vždy držte za rukojeť (nikoliv za mřížku jako nějaký rapper)

Pokud jej chytnete za „bambuli“, nebude Vám tolik rozumět.

jak drzet mirkofon
jak nedrzet mirkofon

Mikrofon mějte cca 2-5 cm od úst

Bude-li dál, nebude Vás slyšet (pouze velmi potichu)

mikrofon mejte 5 cm od ust
mikrofon nemejte dal nez 5 cm od ust

Nikdy se nestavte před reprobedny se zapnutým mikrofonem

Vznikne zpětná vazba a z beden bude slyšet VELMI hlasité a nepříjemní pískání.

stujte s mikrofonem vzdy mimo zvuk vychazejici z reprobeden
nestujte pred reprobednami se zapnutym mikrofonem

Jak začít?

Upoutejte pozornost decentním zacinkáním lžičkou o skleničku. Počkejte, až ruch v sále utichne a pak začněte.
I přes to, že se většina hostů na svatbě zná, bude dobrým začátkem se všem představit a v jedné větě říct, kdo jste a odkud se znáte s novomanželi. (I pokud jste ženich, můžete začít stejně:“ Já jsem Franta Nováček a jsem tady ženich“ … jistě sklidíte velký ohlas a hosty pobavíte hned v úvodu). Dále můžete zdůraznit, jaký máte s nimi vztah, jak často se vídáte a pak přejít k historkám.
Méně je někdy více. Nesnažte se vyprávět 5 dlouhých historek po sobě. Naplánujte si to tak, abyste mluvili maximálně 5 minut v kuse. Pokud nedokážete odhadnout, kolik mluveného slova je na 5 minut akorát, tak si text zkuste říct nahlas a změřit stopkami v mobilním telefonu. Obvykle to vychází na 2 nedlouhé historky. V proslovu svědků nebo i rodičů je dobré do proslovu zapojit oba novomanžele – pokud jste svědek pouze ženicha, nezapomínejte ve svém proslovu i na nevěstu.

Několik rad na proslov:

1) Svůj proslov si procvičte – nikdo nečeká, že budete mít naprosto dokonalý projev bez jediného zádrhelu, ale pokud se tomu přiblížíte, bude to fajn. Pokud přípravu podceníte, daleko spíše se stane, že se někde zaseknete.

 

2) Chcete-li aby byl proslov přirozenější, nepište si jej na papír doslova, ale pouze v bodech. Je zde sice riziko, že se to nepovede tak dobře, ale o to to bude přirozeněji znít. Barevně nebo tučně si označte nejdůležitější pasáže.

 

3) Pokud chcete co nejlepší výsledek, nacvičte si proslov před kamerou. Postavte si na stojánek svůj mobilní telefon a svůj proslov si předem nahrajte jako video. Lépe pak uvidíte, kde děláte chyby.

 

4) Nezapomeňte dýchat. Není nic horšího, než proslov na jeden nádech. Mluvte pomalu, hlasitě a srozumitelně. Dělejte mezery pro své dýchání, ale například i pro smích hostů. Začnou-li se hosté smát, je velmi důležité chvíli udělat pauzu, aby slyšeli, co budete říkat dále.

 

5) Dívejte se na hosty. Nemluvte „do země“ nebo jinam .. Pokud mluvíte k novomanželům, dívejte se jim do očí. Pokud mluvíte k hostům (o novomanželích), dívejte se do publika… Ideálně opět někomu do očí a prostřídejte hosty. Pokud vám dělá potíže udržet při mluvení oční kontakt, dívejte se jim na čelo – na tu vzdálenost to stejně nikdo nepozná.

Závěrem

Na závěr je určitě dobré popřát novomanželům hodně lásky, zdraví, štěstí … Pokud to lze, udělejte přání zajímavé. Můžete také poděkovat rodičům obou novomanželům, že je vychovali dobře (snad).

Na samotný konec je dobré vyzvat hosty v pozvednutí sklenice a k přípitku, ale pozor – pouze pokud už po Vás další proslov nebude! Pokud jste si jisti, že jste poslední řečník, tak se můžete vrhnout do přípitku, ale jste-li jinde než na konci proslovů, není to příliš vhodné, neboť další řečník bude velmi upozaděn.

proslov na svatbě vzor

Pořád nevíte jak si poradit s textem?

Pokud jste už přemýšlením strávili několik hodin a stále máte jen úvod, nelámejte to přes koleno. Připravte si úvod a přejděte ke slibu tchyní. Jak by to mělo vypadat? Co třeba takto:

Milí novomanželé, vážení svatební hosté, (nádech) dovolte mi několik krátkých vět na úvod. (delší nádech J)

Jmenuji se Franta Nováček a jsem svědkem ženicha. S Petrem jsem se poznal už na střední škole a známe se tedy opravdu dlouhou dobu. Petr i každý další, kdo mě zná, ten velmi dobře ví, že já nejsem žádný velký řečník, a když mluvím na veřejnosti, tak to až po 6 pivech. Proto ani dnes ode mě nečekejte žádné dlouhé proslovy, ale spíš praktické informace.

Před chvíli jsme byli svědky okamžiku, kdy si tento mladý pár slíbil věrnost a lásku v dobrém i zlém, ale oddávající zapomněl na novopečené tchyně. Prosím tedy, aby obě dámy v tuto chvíli povstaly (počkat) a složili nyní Slib tchyní, který je pro pokojné manželství tolik potřebný.

Opakujte prosím po mě:

Slavnostně slibujeme před tímto shromážděním,
že pro mladé manžele budeme jen potěšením.

Že budeme vařit, žehlit, prát
a o vnoučátka pečovat.

Telefonovat vždy tak akorát
a zbytečně tím nezdržovat.

Ode dneška už zásadu známe,
že rady udělovat pouze na žádosti máme.

Jako správné tchýně se budeme vždy usmívat,
s vnoučátkem si hrát a radost všem rozdávat.

Chvíli jedna, chvíli druhá,
budem zářit jako duha.

Místo utrácení penízků,
dáme je vnoučátkům na knížku.

A že dobré srdce máme,
novomanželům tak nyní přísaháme.

Nyní se prosím všichni chopte skleničky a připijme si na novomanžele.

Petře, Jano, přeji Vám život zalitý sluncem, lásku, zdraví a štěstí vždy po boku toho druhého. Mějte se rádi tak, jako dnes a buďte spolu šťastni. Tak jak bylo řečeno u obřadu – v dobrém i zlém.

Na zdraví!

… no, a je to a ani to nebolelo 🙂

Stále si nevíte rady?

Jako záchrana může posloužit také umělá inteligence: https://chat.openai.com/chat

Pokud do řádku napíšete, co požadujete napsat, umělá inteligence to „vymyslí“ za Vás.

Takže napište například: „Napiš vtipnou řeč svědka ženicha na svatbě Hanky a Roberta. S robertem jsem chodil na vysokou školu, takže máme spoustu historek. řeč by měla mít alespoň 3 odstavce.

Pokud se tam objeví něco, co Vám nevyhovuje, jednoduše doplníte, co je potřeba. V podstatě s Chatbotem komunikujete jako s kamarádem, který vše udělá za vás. No není to senzace? 🙂

Patrně nejvtipnější proslov svědka za celý rok 2022 si můžete přečíst ZDE. Možná je trošičku „drsnější“, ale všechny svatěbní hosty i novomanžele i dodavatele (včetně nás) velmi pobavil. Třeba v něm najdete nějakou inspiraci.