Facebookpixel

Úžasná svatební místa

V tomto článku bych Vám rád poradil jak vybírat místo pro svatbu – jak z pohledu DJe, tak také častého hosta. Na konci článku Vám dám také několik tipů na úžasná svatební místa, která jsem mohl za svou kariéru DJe a moderátora navštívit.

Ač se to možná nemusí zdát každému, výběr svatebního místa není jen o samotném vzhledu, designu a výzdobě. Je třeba prověřit si také několik důležitých praktických detailů.

Na co si dát pozor

Z pohledu DJe je nejlepší svatební místo takové, kde je taneční parket, místo k sezení, raut a bar na jednom místě. Společně s deštivým počasím je to pak ideální kombinace, jak udělat velkolepou oslavu, plnou zábavy, tance a skvělé nálady až do ranních hodin.

V případě členitého místa a hezkého počasí jsou hosté často rozděleni do skupinek po pěti. Jedni kouří, druzí si povídají ve stínu, třetí na sluníčku, čtvrtí tančí a pátí jsou u baru … Takže doporučuji být pohromadě.

V posledních letech se nám také rozmohl takový nešvar… rušení nočního klidu. Samozřejmě lze pochopit sousedy, kteří víkend co víkend musí rovnat skleničky na poličce od dunění svateb ve vedlejší svatební stodole. Proto si dopředu dobře ověřte, zda nevadí hudba v noci (ideálně recenze na internetu – provozovatelé Vám z pochopitelného důvodu nemusí chít říct pravdu předem).

Zeptejte se, zda se může hrát i venku a zda se nebude muset ve 22:00 hodin přesunout dovnitř. Pokud hudba vadí venku, nic se neděje a muzika se může přesunout. Pokud ovšem vadí hlasitější hudba i uvnitř, je to často problém. Pro tanec totiž potřebujete vnímat muziku i tělem… Nemusí jít nutně o ohlušující party, nicméně hlasitost na úrovni zapnuté TV v obývacím pokoji je pro tanec málo. A to jistě nikdo nechce.

Aparatura ve stále instalaci

Čas od času se mě snoubenci ptají, zda mohu hrát v místě, kde je aparatura již zajištěna a já nemusím nic vozit. Možné to je, ale myslím, že každý DJ bude chtít vědět o jakou aparaturu se jedná. Každý používáme svoji techniku, víme co od ní očekávat, víme, že je vše v pořádku, jak má být nastavena hlasitost na optimální a jaké potřebujeme kabely na zapojení.

Počasí

..je další neméně důležitý faktor při výběru místa. Je nutné počítat s tím, že mimo letní měsíce budou všichni hosté stále uvnitř, kdežto v létě svatebčané často využijí terasy, zahrady atd.. Mějte na paměti také to, že i v létě může přijít přeháňka nebo bouřka. Proto nespoléhejte na to, že bude celý svatební den krásné počasí a v noci 20°C. Pro kapelu a DJs je nutný vždy dostatečně velký přístřešek, pokud se svatba odehrává venku.

Zimní svatba

Počet svatebčanů

Není těžké sehnat místo pro svatbu s 50 svatebčany, ale místo pro svatbu s 100 nebo 200 hosty už nenajdete tak snadno. Před samotným rozesláním poptávek si tedy nejdříve se svou drahou polovičkou sedněte a sepište si seznam hostů. Rozdíl v kapacitě místa bude také podle toho, zda budete mít klasický oběd (pak potřebujete pro každého místo k sezení u stolu) a nebo zda budete mít třeba odpolední obřad a pak už raut. V tomto případě nemusí být kapacita míst k sezení tak veliká.

Velký počet svatebních míst disponuje také například velkou zahradou, terasou, salónkem, sklípkem… Vše lze na svatbě využít. Mějte ale na paměti první bod tohoto článku – že čím více oddělených prostor, tím méně budou hosté stmeleni v jednom kolektivu. Znát to bude jistě na zaplněnosti tanečního parketu, při hrách a tradicích často nemusí být všichni svatebčané přítomni.

Pokud chcete zábavu a tanec až do rána, doporučuji co nejméně členitý prostor, a minimum oddělených míst k sezení.

Vzdálenost

Určitě je vhodnější najít si místo v dojezdové vzdálenosti do 15-20min. od bydliště většiny svatebčanů. Pokud nejsou všichni hosté ubytování přímo u svatebního místa, doporučuji domluvit se s místní taxi službou na rozvozu.  Levnější varianta je pak jiný zodpovědný řidič s vlastním autem, aby v průběhu noci hosty rozvážel domů, nebo do penzionů. Na 50 lidí budete potřebovat alespoň 2-3 auta. V případě pouze jednoho vozidla počítejte, že rozvoz bude trvat výrazně déle.

Výzdoba

Nechte si poslat od provozovatelů fotografie vyzdobeného místa. Spousta restaurací a statků nabízí kompletní servis na klíč a jsou tak schopni velice hezky prostor vyzdobit. Nesmí Vám ovšem vadit, že stejnou výzdobu často používají celou sezónu. Dopředu se zeptejte také na cenu a rozsah služeb. Občas se totiž stává, že zhasnutá světýlka jsou za jinou cenu než rozsvícená! 🙂 V případě, že svatební místo tuto službu nezajišťuje, lze využít služeb externí agentury, případně vlastními silami. Jen nezapomeňte, že nevěsta se nemá zapojovat do příprav. (tedy zdobení místa, pečení koláčků atd…)

Cena

Cena pronájmu svatebního místa se pohybuje v řádu desítek tisíc korun. Jen zřídka narazíte na restauraci, která si za svatbu vezme méně než 10.000 Kč – obvykle se nejedná o luxusní restaurace, ale spíš klasické hospůdky. Ze zkušenosti ovšem vím, že obyčejná místa jsou často dobrou cestou k nezapomenutelné svatbě – všichni jsou více uvolnění a více se baví, často nemusí také hosté platit za tvrdý alkohol, jelikož je cena příznivá pro novomanžele a tudíž povolí na baru i panáky. V průměru je cena za pronájem svatebního místa v ČR cca 40% celkového rozpočtu svatby.

Obřadní místo

Obřadní místo

Některá úžasná svatební místa dnes nabízí také místo pro obřad. Vždy je to za nějaký poplatek, ale z ekonomického hlediska i z hlediska úspory času na přesun je to poměrně dobrá volba. Provozní restaurace nebo koordinátorka Vám pak jistě dobře poradí na koho se obrátit pro akt oddání. Pokud se Vám nepovede domluvit na místním městském úřadě, doporučuji se obrátit na nějakého oddávajícího z řad unitářů, farářů atd… Dnešním trendem jsou právě svatby s těmito oddávajícími, trvají cca 20-30minut a jsou o velký kus „osobnější“ a příjemnější pro celou svatbu.

Několik tipů na

úžasná svatební místa

Agarden restaurant - pohled ze zahrady

Agarden restaurant

Boseň u Mnichova Hradiště

Stylová restaurace s velkou zahradou, venkovní terasou s markýzou a vnitřní zasklenou terasou, bar a posezení s několiak dalšími stoly, vinný sklípek. Skvělá kuchyně!

Starý mlýn u Byšic

Starý mlýn

Byšice u Mělníka

Mlýn s restaurací a obrovskou zastřešenou terasou, kterou je možno uzavřít. Výborná kuchyně, menší restaurace s barem, prostorný taneční parket s možností i větší kapely. Částečné vybaveno světelnými efekty.

Vigvam resort němčice

Vigvam resort

Němčice u Kolína

Neobvyklá stavba vhodná i pro velké svatby (přes 200 míst), zastřešená terasa, několik dalších restaurací, ubytování v sudech.

Na Krásné vyhlídce

Na Krásné vyhlídce

Drábské světničky

Zrekonstruovaná restaurace na skvělém místě. Perfektní personál, skvělí kuchaři, útulný interiér a neuvěřitelný výhled. Vzhledem k lokalitě nedochází k rušení nočního klidu. Venkovní terasa s možností stanu, dvě vnitřní restaurace.

Statek vletice - zahrada s bazénem

Statek Vletice

Vletice (okr. Příbram)

Rozlehlý statek s útulnou restaurací, členitou zahradou s kamenným bazénem, stodolou a velkou zastřešenou terasou. Výborná kuchyně, příjemný personál a majitelé. Krásně strávené svatby. Možnost ubytování.

Restaurace Černý kohout

Restaurace Černý kohout

Praha 5

Dvě hezké restaurace (přízemí a podkorví) na odlehlém místě s výjimečným výhledem na přírodu. Milý a ochotný personál, šikovní kuchaři. Balkón a vyvýšená terasa s odpočinkovou zónou.

Ještě si dáme 26 nejzajímavějších svatebmích míst v USA

.. to jen tak pro lepší náladu