Facebookpixel

Ceny DJs napříč republikou

Dnes jsem se rozhodl napsat článek o cenách svatebních DJs. Proč právě toto téma? Protože většina nevěst neví, jaká je adekvátní cena za služby DJe (a to nejen na svatbu), co je v ceně zahrnuto a co už je nad rámec.

V úvodu bych Vám chtěl říct, že není dobré vybírat DJe jen podle ceny, protože je to člověk, který se Vám stará o zábavu. Nikdo z hostů si nebude pamatovat, kolik jste měli na svatbě organzy, svíček na stole, zda jste přijeli limuzínou za 3.000 nebo 30.000 nebo nablejskaným veteránem a dokonce ani to, zda byla čokofontána nebo ne. Všichni si ale budou pamatovat, jestli se dobře bavili a jestli byl dostatek jídla a pití. Na službách (např. fotograf, catering, hudba…) se obecně nevyplatí šetřit.

Rozumím tomu, že „DJ za 4000 u kamarádky“ byl super… Ale máte možnost srovnání? Opravdu jste si jistí, že to nejde dělat lépe? Že aparatura nemůže být lepší? Nemyslím výkonnější (i když to taky), ale třeba upravené kabely, nasvícené stěny, svatba jako v pohádce. Tak by to totiž mělo v 21.století vypadat. Zapomeňte na ubrus Gambrinus pod technikou DJe. Kdo chce na svatbě stroboskopy a lasery? Už bylo dost nevzhledných kabelů všude kam se podíváte!

DJ na svatbu není ten, kterého potkáváte v klubu

Samozřejmě platí, že výjímka potvrzuje pravidlo. Je hodně DJs, kteří hrají jak v klubu, tak na svatbách, nicméně DJ ze svatby zvládne zahrát i na diskotéce, ale obráceně to může být problém. DJe oběcně lze rozdělit do několika skupin. Může se jednat o DJe klubové, diskotékové, undergroundové… Zde se budeme bavit primárně o univerzálních DJs, tedy svatebních.

Správný svatební DJ by měl:

– zahrát muziku všech žánrů (od 50. let po současnost)
– umět pružně reagovat na dění na parketu i mimo něj
– brilantně ovládat moderování (svatební tradice, hry, zábava, uvedení novomanželů…)
– vlastnit kvalitní vybavení – aparaturu (řádově v hodnotě 100-500 tis. Kč)
– vystupovat kultivovaně
– být vhodně oblečen dle typu místa
– být včasný, zodpovědný

Cena svatebního DJe je dána buď jako „balíček“ (např. celý večer za 15.000 .. nebo celý den i s obřadem za 30.000) nebo hodinově (8 h. za 16.000). Každý DJ to má jinak a obvykle tuto informaci získáte na jeho webových stránkách. Pokud na webu cenu uvedenou nemá, je třeba být trochu na pozoru. Občas se stává, že DJ cenu „plácne“ podle toho, jaké máte svatební místo… (když uslyší „zámek“ nebo „chateau“ může cenu zvýšit) proto je dobré vybírat z těch, kteří cenu mají veřejně uvedenou.

Různé ceny podle kraje

Udělal jsem menší průzkum a výsledkem je zjištění, že nejnižší jsou zřejmě ceny v Moravskoslezském kraji (ceny cca o 15% nižší). Ostatní kraje jsou na tom podobně a dalo by se říct, že se cena liší v závislosti na zkušenostech DJe, poptávce po konkrétním DJi, vybavení a nabídky služeb.

Nejlevnější DJs – ceny do 10.000

Před touto kategorií bych chtěl důrazně varovat. Je to dokonce ta kategorie, kvůli které jsem se rozhodl tento článek napsat. Nebudu teď řešit to, že tuhle skupinu někteří označují jako „kaziči cen“ (ten výraz byl trochu jiný :-)) – což jsou.. Je zde ale dalších spousta rizik. Do této kategorie spadají většinou DJs, kteří obvykle hrají na diskotéce (kde se opravdu cena pohybuje kolem 3.000-4.000 za večer). Tito DJs obvykle nemají zkušenosti se svatbami, nemají tak rozsáhlou sbírku hudby (na diskotéce se hraje většinou aktuální hudba), ale ani nemívají zkušenosti s moderováním. Dnešní trend je, že DJ na diskotéce nebo v klubu kouká do laptopu, vybere muziku, namixuje skladbu, pak hodně mává rukama a pak zase vybírá. Doby, kdy DJ na diskotéce mluvil do mikrofonu a bavil hosty je zřejmě pryč. Nícméně neházejme flintu do žita.. občas mě poptá nějaký majitel klubu, který chce tuto věc napravit a opět mít v podniku baviče! 🙂

Riziko levného DJe bývá nekvalitní aparatura (snáze dojde k poškození a tichu, nekvalitní mikrofony – špatně rozumět, nevhodná světla – moc blikají na seniory atd…)

Patrně nejčastější problém, je nespolehlivost.
Pokud mi zavolá nevěsta, že jí na poslední chvíli vypadl DJ, je to v 99% případů právě DJ, který chtěl 5000 nebo 8000 Kč za celý večer. Vždy náhle onemocní, nebo má nehodu. Kdybych byl pojišťovák, tuto skupinu bych tedy nikdy nepojistil, protože mají nejvíce nehod :-). Osobně si ale myslím, že prostě dostali nabídku na svatbu o 1000 Kč dražší, nebo možnost hraní v nějakém prestižním klubu, kam se už léta chce dostat.
Většinou jsou tito DJs nápadně mladí 🙂 … ve 25 letech asi nebude mít 15 let zkušeností.

Za mě, NEBRAT!

… i takhle občas vypadají fotky ze svateb

špatný svatební dj

Střední kategorie – 15.000-20.000 TOTO JE OBVYKLÁ CENA (za cca 10h)

V této kategorii je většina DJs, kteří to dělají na úrovni. Platí daně, je na ně spoleh (většinou), mají kvalitní vybavení, protože si nechtějí přidělávat starosti, až přestane hrát reprobedna, nebo začne pískat mikrofon. DJ v této cenové kategorii má obvykle dostatek zkušeností (v řádu 10 a více let) za mixpultem ale i mikrofonem. Určitě mi dáte za pravdu, že správný DJ na svatbě musí mít kultivovaný projev, ale také musí vědět, kdy mluvit a kdy mlčet. Samozřejmě ne vždy znamená vyšší cena také vyšší profesionalitu, ale vše by mělo jít zjistit na internetu. DJ by měl mít svoje webové stránky a také reálné recenze od nevěst. Reálné recenze poznáte tak, že jsou na Google nebo Facebooku a profil, který to psal vypadá „opravdově“. Naproti tomu recenze na webu nemusí být reálné.

V TÉTO KATEGORII UŽ SE DÁ VYBRAT VELMI DOBŘE

První liga  – 20.000 – 35.000 (za cca 10h, nebo celý den)

(nevěděl jsem, jak to jinak nazvat :-))

I toto je obvyklá cena. Často jsou to opravdoví profesionálové – mají to tedy jako hlavní činnost a věnují svatbám a práci DJe všechen pracovní čas. Zde je už na místě očekávat „trochu“ víc. Tito DJs jsou obvykle velmi žádání – mají i více než rok dopředu obsazenou většinu termínů na sobotní svatby. DJs v této kategorii jsou schopni vždy a se vším poradit, mají za sebou stovky svateb a jsou si vědomi své exkluzivity. Ne, že by levnější DJ toto nemohl nabídnout – nicméně DJs v této kategorii to berou ještě o kus vážněji. Často také dostanete v této ceně nějaké služby „navíc“ (možnost využití fotokoutku, karaoke, projekce, zdarma nějaké drobnosti pro hosty atd…)

Troufám si říct, že zde NEMŮŽETE ŠLÁPNOUT VEDLE.
DJs, kteří si říkají takovéto částky jsou totiž na svatbách závislí a nemohou si dovolit mít třeba špatnou recenzi. Udělají tedy vždy vše přesně podle představ novomanželů i když třeba někdy nesouhlasí. Dobré jméno totiž získáváte roky, ale ztratit ho můžete po jedné nepovedené akci.

Přečtěte si také článek Jak správně vybrat DJe na svatbu

Kalkulace ceny

Proč většina DJs stojí 15.000 a ne 1.000?

Svatební DJ se může snažit jak chce, ale svatby má v podstatě cca 4 za měsíc (soboty). Ostatní čas se věnuje markeingu své firmy, opravám techniky, výběru nové techniky, sleduje trendy, objednává muziku, jezdí po schůzkách. Pokud DJ pracuje legálně, musí pochopitelně platit pravidelné měsíční platby, investovat do muziky, do aparatury a mnohé další:

Platby měsíční (při ročních jsou rozpočítány na měsíc)
– sociální a zdrav. pojištění 5000,-
– daň z příjmu 2000,-
– nafta/benzin 6000,- (jezdíme na svatby, na schůzky..)
– telefon + internet cca 1000,-
– provoz webové stránky 300,-
– propagace 1000,- (Například Beremese stojí 3500 na rok)
– nákup nové muziky 1000,-
– servis a nákup aparatury 4000,-

Poslední položka je právě jedna z těch, ketá u hobby DJs nebude… Ale když vezmete, že v průměru aparatura stojí 200.000, tak abychom udrželi aparaturu v top stavu, jaký si svatba vyžaduje, musíme cca 30.000,- ročně investovat do nákupu nové aparatury (například kvalitní reprobedny stojí od 60.000 Kč za pár.. Ty nejlevnější možné 35.000). Semtam se něco rozbije, pak je třeba zaplatit opravu. Kupujeme náplně do mlhy, bublin, baterky…

Měsíční náklady pofesionálního DJe jsou tedy cca 20.000,- Kč. Když si chceme vydělat (tak jako většina národa) 30.000 Kč, je to 50.000,- děleno 4 svatbami v měsící= 12.500 – to je cena za svatbu, abychom se alespoň uživili. Do toho nepočítám nákup auta (to není auto pro rodinu, které se kupuje z výplaty), nákup první techniky (třeba 200.000 a pak každý rok těch +30.000). Sami jistě uznáte, že 30.000 měsíčně není žádné terno (hypotéka, úvěr na auto, jídlo pro rodinu…) naštěstí občas se povede mít i více než 4 svatby za měsíc a to je pak „k dobru“

Kolik zabere času jedna svatba?

(Zapsal jsem si na papír všechny časy u poslední svatby – takže v září)

1h Emailová komunikace (nabídka, několik opovědí)
3h schůzka v Praze (cesta 1,5h, na místě 1,5h)
1h Emailová komnikace – dotazy snoubenců, příprava a podpisy smlouvy
2h příprava muziky na svatbu (nahystání muziky na obřad, oblíbené skladby snoubenců, pár novinek)

V den svatby pak
1h příprava a nakládání techniky do auta
1h cesta
1h vykládání aparatury a zapojení
10h moderování, muziky, zábavy
1h balení aparatury
1h cesta
0,5h úklid aparatury

Celkem 22,5h času mi zabrala poslední svatba… Platí se však jen těch 10 hodin.

Pro další svatební tipy a triky, hry a tradice, fotky, videa a mnoho dalšího dej „Follow“ na můj Instagram

šipky instagram
Svatební DJ Ondra Seidl Instagram

Další články, které by Tě mohli zajímat:
Fotobudka nebo Instax?   I   Chladno a déšť na svatbě   I   TOP200 svatebních skladeb   I   Videa svatebních her

Svatební DJ Ondra Seidl Instagram

Přečetl jsem za Vás 50 nabídek svatebních DJs z celé ČR.

Ceny služeb se opravdu pohybovaly od 9.000 po 30.000. V nejlevnější kategorii (pod 10 tis.) byli 2 Djs, v nejdraží (nad 20 tis.) bylo 5 DJs. Všechny tyto Dje znám z internetu, některé osobně a je pravda, že vím, že to dělají opravdu na úrovni a jsou to profíci, které bych si i já sám vybral. 5 nabídek bylo naprosto mimo – třeba mi v úvodu nabídli služby DJe, ale o odstavec níže už byla nabídka fotografa a o DJi ani zmíňka. Cena byla také za služby foto. Dále přišla nabídka na propisky se jmény, tiskoviny atd…

Zbylo mi 38 nabídek DJs v kategorii cen 10-16 tis. Zajímavostí pro mě bylo zjištění, že vetšina DJs má zásadní problémy v mateřském jazyce. Jeden „borec“ dokonce zvládl udělat 17 hrubek ve dvou odstavcích nabídky. Chápu, že mluvené slovo na svatbě není stejná disciplína jako psaný text. Nicméně jaký je problém si svou nabídku nechat zkontrolovat od kamaráda nebo manželky? Když neudělá ani tuto maličkost na 100%, jak potom bude vypadat samotná svatba?

Další nešvar mých kolegů je oblečení. Naprosto nerozumím tomu, proč někdo vystupuje na svatbě ve vytahaném tričku a kraťasech. Já vždy i na přípravu techniky jsem alespoň v tričku s límečkem a po přípravě jdu do obleku, nebo saka a kalhot. Pokud je „třicet ve stínu“ zůstávám  v obleku po dobu obřadu a pokud se to hodí, zeptám se novomanželů, zda by jim vadilo, kdybych byl ve „slušných“ kraťasech a tričku s límečkem. Klasické tričko, kšiltovka atd… patří na diskotéku nebo fotbalové hříště. Ne na svatbu, kde utratíte jen za nájem místa 100 tisíc.

Pokud jsem chtěl po Djovi nějaký propagační materiál, bylo těžké získat něco víc, než fotku/video (ve velmi nízké kvalitě) jak někdo „jede mašinku“ nebo tančí, případně jak blikají světla, ale jen výjímečně přišla fotka/video, kde byl vidět DJ, stage, nebo nějaké moderování. Za mě je toto základ a chtějte po svém DJovi ukázku, jako to opravdu bude na Vaší svatbě vypadat.

Několik DJs mi na otázku na videa dokonce dost nevybíravým způsobem odpovědělo, že je tam v práci a na točení videí nemá čas, nebo že kvůli GDPR nesmí videa natáčet – výmluva. Sám jsem DJ a vím, že to zvládnout lze. Mrkněte na můj instagram a uvidíte spoustu videí. Ještě dodám, že všechna videa jsou zveřejněna po souhlasu novomanželů.

Závěrem bych chtěl říct, že v každé kategorii je pár DJs, kteří by měli být v té o jeden řád níž a také ti, kteří by měli být o jeden řád výš. Pokud narazíte na své svatbě na levného DJe, který je opravdu na úrovni, je to skvělá zpráva. V podstatě jste vyhráli ve sportce. Tento článek není o tom, že bychom si chtěli jako DJs postěžovat, jak si málo vyděláme. Kdo se snaží, vydělá si slušně a když je Vám práce koníčkem, je to ještě lepší.

Díky za pozornost a všem přeji hodně štěstí v životě i při výběru DJe nebo jakéhokoliv jiného dodavatele.

O.S.